Зміна статусу пенсіонера

Факт працевлаштування чи звільнення з роботи пенсіонера впливає на розмір його пенсії, а в окремих випадках виплата пенсії взагалі припиняється, якщо пенсіонер працевлаштувався.

Відповідно до ст.16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі- Закон), застрахована особа, зокрема, зобов’язана повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду про зміну даних, що вносяться до її персональної облікової картки в системі персоніфікованого обліку та Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, виїзд за межі держави та про обставини, що спричиняють зміну статусу застрахованої особи, протягом десяти днів з моменту їх виникнення.

Під час приймання документів для призначення (перерахунку) пенсії пенсіонерові видається пам’ятка, в якій, зокрема, роз’яснено, як факт працевлаштування (звільнення з роботи) може впливати на виплату пенсії чи її розмір. Крім того, в заяві про призначення пенсії заявник своїм підписом засвідчує, що прийняття на роботу, звільнення з роботи, зміни в складі сім'ї, зміну місця проживання, виїзд за кордон на постійне місце проживання та інші обставини, можуть вплинути на його пенсійне забезпечення і він зобов’язується своєчасно про це повідомляти органи, що призначають та виплачують пенсію.

До пенсій виключно непрацюючим особам або розмір яких безпосередньо залежить від того, чи працює пенсіонер, можуть призначатись такі виплати:

надбавки непрацюючим пенсіонерам, які мають на своєму утриманні непрацездатних членів сім'ї. Розмір такої надбавки на одного утриманця складає 150,00 грн. на місяць;

пенсії за вислугу років виплачуються лише за умови звільнення з роботи, яка дає право на цю пенсію;

пенсії по інвалідності, що обчислені у розмірі пенсії за віком, пенсіонерам-інвалідам, які не досягли пенсійного віку, лише за умови звільнення з роботи;

пенсії у зв'язку з втратою годувальника, що призначаються непрацюючим членам сім'ї померлого, які зайняті доглядом за дітьми померлого годувальника до досягнення ними восьми років;

особам, звільненим за скороченням штатів та яким призначена пенсія за віком за 1,5 року до досягнення ними пенсійного віку, виплата призначеної пенсії в разі їхнього працевлаштування припиняється;

індексація пенсій відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" працюючим пенсіонерам проводиться з урахуванням отриманої заробітної плати та відповідно до базового місяця нарахування індексації, -    підвищення, передбачене для всіх непрацюючих пенсіонерів постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2009 № 198;

доплата по постанові Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 № 331.
У разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, перерахунок пенсії проводиться  тільки непрацюючим пенсіонерам. Пенсіонерам, які працюють, такий перерахунок буде проведений лише у разі звільнення з роботи, з урахуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, який встановлений на дату звільнення з роботи (ст. 42 Закону).

Пенсіонери, які є фізичними особами - підприємцями або працюють на умовах, передбачених законодавством, у фізичних осіб-підприємців, належать до категорії працюючих  пенсіонерів. Є випадки, коли особи, зареєструвавши свою підприємницьку діяльність ще в 90-х роках, не повідомили про це управління Пенсійного фонду.

Відповідно до статті 50 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку. Розмір відрахування з пенсії обчислюється з суми, що належить пенсіонерові до виплати.

Таким чином, якщо після працевлаштування пенсіонер не повідомив про це управління за місцем проживання і внаслідок цього утворилась переплата пенсійних сум, управління Пенсійного фонду має право прийняти рішення про утримання з пенсії сум переплати в межах 20 відсотків пенсії щомісячно.

До уваги пенсіонерів, які проходили реєстрацію підприємницької діяльності, але з різних причин не займалися нею. До того моменту, поки вами не буде надано довідку-повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, в органах Пенсійного фонду Ви обліковуєтесь працюючими пенсіонерами. А це впливає на Ваше пенсійне забезпечення.

З огляду на вищевикладене, для того, щоб запобігти переплатам пенсії в зв'язку з працевлаштуванням, пенсіонеру при зарахуванні на роботу необхідно повідомити про це управління Пенсійного фонду письмово та надати документи, що підтверджують дату прийому на роботу. Адже легше попередити безпідставне одержання Вами пенсійних виплат, ніж утримувати суми переплат, на жаль, досить значні.

Начальник відділу по роботі
зі зверненнями громадян
Бурімська О.П.