Шановні громадяни передпенсійного віку та пенсіонери !

Доводимо до вашого відому, що Пенсійний фонд України на своєму офіційному сайті (www.pfu.gov.ua) розмістив програму «Пенсійний калькулятор», яка дає змогу громадянам самостійно визначити розмір пенсії за віком на загальних підставах у солідарній системі відповідно до статей 27 та 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».

Якоїсь особливої підготовки для роботи з пенсійним калькулятором не потрібно. Для початку треба прочитати інструкцію та завантажити програму з офіційного сайту Пенсійного фонду на свій персональний комп’ютер. Комп’ютер повинен мати вільну оперативну пам’ять  принаймні 32 мегабайти та монітор з роздільною здатністю не менш як 1024Х768. На ньому повинна функціонувати операційна система Windows, починаючи з версії 5.1. (Windows XP та новіші).

Завантажена версія програми буде автоматично розпакована, в ній міститимуться два документи – виконавчий файл PensionCalc.exe (в якому власне, й відбуватиметься процес обрахунку) і текстовий файл readme.txt(експлуатаційна документація).

У програму закладено цілий ряд довідників із даними, потрібними для розрахунку пенсії. Це зроблено для того, щоб користувач мав під рукою і середні заробітні плати по Україні (місячні); і середні заробітні плати по Україні (річні); і мінімальні зарплати по Україні; і розмір мінімальних пенсій за віком; і максимальний дохід, з якого сплачуються страхові внески; і коефіцієнт оцінки стажу.

Хочеться звернути увагу, що робота над пенсійним калькулятором дуже серйозна, і тих, хто сподівається ввести якісь цифри «зі стелі», спіткає невдача : результат буде не просто з похибкою, а фантастичний.

Щоб пенсійний калькулятор спрацював, треба ввести всі періоди роботи згідно із записами у трудовій книжці, щоразу вказуючи дату зарахування і дату звільнення. Програма автоматично підсумує періоди трудової діяльності та визначить загальний трудовий стаж із точністю до одного дня. Аналогічно до того, як це робиться під час призначення пенсій в органах Пенсійного фонду.

Однак даних про трудовий стаж замало. Бо, згідно з чинним законодавством, починаючи з 1 липня 2000 року до розрахунку береться весь період страхового стажу. Тобто той період, протягом якого особа підлягала загальнообов’язковому державному  пенсійному страхуванню і за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі не меншій, ніж  мінімальний страховий внесок. Страховий стаж визначається шляхом уведення в програму даних про заробітну плату, з якої були сплачені страхові внески. І якщо в певні місяці сума заробітку буде меншою, ніж мінімальна зарплата, то до страхового стажу зараховується не весь місяць, а тільки певна кількість днів. Для більшої наочності показники таких місяців у відповідній колонці позначаються червоним.

Для того щоб обрахувати розмір пенсії потрібно мати :

трудову книжку, або копію з неї;

відомості про заробітну плату (дохід) за 60 календарних місяців підряд за період до 1 липня 2000 року і за кожен місяць починаючи з 1 липня 2000 року за даними системи персоніфікованого обліку.

Крім того, вручну ввести дані більш як за 181 місяць до програми, і зробити це без помилок. Комп’ютер порівняє персональні дані з даними довідників й автоматично видасть розрахунок розміру пенсії.

Але в той же час слід пам’ятати, що обчислений розмір пенсії слід розглядати як орієнтовний.

Остаточний розмір визначається органами ПФУ з урахуванням всіх норм законодавства на підставі наданих особою документів. 

Начальник відділу ПО,ІС та М                                                                      Медяний О.Г.